Historie

Historie kapely REDNECKY začíná v polovině osmdesátých let minulého tisíciletí. Jak to tak v těch dávných dobách bývalo, založili čtyři dospívající kluci – dvě bratrské dvojice – kapelu. Název Bukanýři jsme si přinesli z vodáckého oddílu Albatros v Novém Městě nad Metují, kde se pilně muzicírovalo.

Bydleli jsme v jedné ulici, zkoušení byla hračka a v kapele se postupně objevilo pětistrunné banjo a kontrabas. Hráli jsme všechno, od starých trampáren po Ryvoly, od Greenhorns po Hop-Trop a od Brontosaurů přes Nadoraz až po Spirituál kvintet. To byl skvělý a v tehdejší době obvyklý repertoár. Taky jsme ale hráli věci, které nás většinou naučili kamarádi z Červeného Kostelce a které nebyly nikde na deskách, písničky Mirka „Skunka“ Jaroše.

Naše cesty se pak rozešly, muzice jsme se ale, někteří profesionálně, někteří alespoň rekreačně, věnovali dál. I když bydlíme každý na jiném konci republiky, celých těch čtyřicet let se pravidelně scházíme, něco dobrého sníme a vypijeme a samozřejmě si zahrajeme a zazpíváme. 

Když jsme se učili první „skunkovky“, netušili jsme ani, kdo je vlastně autorem. Jen se nám ty texty strašně líbily. Když šel bolševik od válu, přestal být Skunk (od osmdesátých let v emigraci) persona non grata, vyšly zpěvníky a péčí Luboše Maliny i několik alb „skunkovek“.
Vždycky jsem měl rád Spojené státy a muziku odtamtud. Kromě milovaného bluegrassu jsem objevoval další žánry, dřevní blues, starou country, rockabilly… Skunk všechny tyhle žánry geniálně textoval, všechno do sebe začalo jaksi zapadat a po mnohasudových debatách jsme se nakonec dohodli, že dáme do kupy nový band.

První vystoupení, ještě ve třech, jsme měli v roce 2019 a od té doby na kapele pilně pracujeme, hledáme, tápeme, zkoušíme a velmi ojediněle i vystupujeme. Mantinely jsou od začátku jasné, texty výhradně Skunkovy, žánrově blues, country, rockabilly, všechno v dřevní podobě. Ne, že bychom chtěli staré mistry kopírovat, to ani nejde, ale bereme je jako inspiraci. Z toho také vyplynul název REDNECKY, slovní hříčka, lehce počeštělá varianta amerického „Redneck“. Každopádně doufáme, že si s touhle muzikou užijeme ještě hodně legrace a nebudeme se tím pádem v důchodu nudit.

Brandy, jaro 2023